Jitka Smutná


   Energická, osobitá, extrovertní, ale také otevřená hlubokým citům. Nejdřív chtěla být novinářkou, po roce 1968 se rozhodla pro DAMU. Začínala v pardubickém divadle a v roce 1976 odešla za režisérem Janem Kačerem do Ostravy, kde strávila plodných 14 let. Sehrála tam spoustu velkých rolí: Fanku v Loupežníkovi, Agátu v Ženitbě, Mirandu v Bouři... V roce 1990 se vrátila do Prahy. Nastoupila do Národního divadla (Pekař Jan Marhoul, Sbohem Sokrate, Sekretářky, Pygmalion) Diváci na ni chodili i do Divadla bez zábradlí (Racek, Hlučná samota), divadla Kolowrat (Smlouva od A. Goldflama, Černé mléko. Za roli pokladní v této hře byla nominována na cenu Thalie), za zajímavou rolí neváhala dojíždět zpátky do Ostravy (chůva ve hře Romeo a Julie).

   V současné době je v angažmá v Městských divadlech pražských, hraje i ve Švandově divadle (Žebrácká opera), v Divadle Na Prádle (Motýli), v Řeznické (šokující a kontroverzní Zlomatka) a v Divadle Palace (Dveře). Známá je z českých filmů (Sedm hladových, Návrat idiota, Otesánek), ještě populárnější je však z televize (seriál Bazén, Černí baroni, Tři králové, Ordinace v růžové zahradě aj.)

   Skládá vlastní písničky, píše verše, vystupuje na folkových koncertech.

   Jitku Smutnou uvidíte na Hostínském divadelním létě 2011 společně s Janem Hartlem v představení Dveře aneb Pane, vy jste náhoda.

Jitka Smutná Jitka Smutná Jitka Smutná Jitka Smutná Jitka Smutná Jitka Smutná Jitka Smutná Jitka Smutná Jitka Smutná Jitka Smutná Jitka Smutná


Časopis ENIGMA Obec Kovářov Jihočeský Kraj Rádio Orlík Město Milevsko Marina Labe