Kovářovan


   Folklorní soubor Kovářovan se věnuje interpetaci lidových písní axtanců axudržováníxzvyků národopisné oblasti Kozácka. Působí v obci Kovářov u Milevska

   Soubor Kovářovan vznikl v roce 1984 a od roku 1997 pracuje jako občanské sdružení. Usiluje o uchování lidových tradic Kovářovska a dalšími aktivitami napomáhá rozvoji veřejného života obce Kovářov a Jihočeského kraje.

   Ve svých vystoupeních prezentuje krásné kozácké kroje, které vynikají zejména bohatou bílou výšivkou na zástěrách zpěvaček souboru.

   Náměty pro svoji práci čerpá převážně ze sbírek Čeňka Holase a Čeňka Zíbrta, rodáků z Kovářovska.

   Občanské sdružení se skládá z dospělého souboru Kovářovan, dětského souboru Kovářovánek, dětského divadélka Podkovička a Divadelní společnosti Podkova.

   Kovářovan vystupuje na pozvání obcí nebo dalších organizací rozdává radost ve vystoupeních, kde jsou choreograficky zpracované tance i zvyky národopisné oblasti Kozácka.

   Kozácký kroj patří mezi nejpůvabnější české kroje právě díky pracnosti axpečlivosti výšivek, které zdobí jinak prosté oblečení.

   Ženský a dívčí kroj zdobila především vzdušná ručně vyšívaná krajka vxpodobě jemného mřížkování, která vynikala na tmavším podkladu sukní. Košilka byla rovného střihu, kolem krku a rukávů zdobená jemnou vláčkovou krajkou. Šněrovačky zhotovené z tmavších odstínů zdobily barevné výšivky doplňované malými kovovými "penízky". Dívky a ženy nosívaly na hlavách malý, silně naškrobený čepeček s bílou "holubičkou" a černou sametkou přes čelo. Vdané ženy pak ještě přes čepeček uvazovaly bílý jemný šátek s vyšívaným zadním cípem. "Holubička" překrytá šátkem mohla vytvářet dojem kozích růžků axod této podobnosti mohl být odvozen název "Kozačka". K oblečení žen patřil též "špensr", kabátek do pasu sxdlouhými rukávy vxramenou bohatě nabranými a hlubším výstřihem olemovaným sametem. Dívky ixženy nosily přes ramena jemný tylový šátek sxbílou výšivkou tzv. "kosičku", jejíž cípy zastrkovaly vpředu za šněrovačku či špensr.

   Mužské oblečení bylo oproti ženskému o mnoho prostší. Skládalo se zxtěsných žlutých kožených kalhot "praštěnek", které byly pod koleny svázány řemínky "dutkami" na konci rozšířenými a ozdobně vysekávanými. Košile mívala několik záložek na prsou a pod límeček se uvazoval černý hedvábný šátek. Krátké vesty tmavých barev mívaly vzadu odstávající, do špičky přistřižený šos, který trčel jako kozí ocásek a je možné, že zavdal příčinu k názvu "Kozák". Ozdobou hlavy býval černý klobouk se širokou krempou, později nízké čapky "vydrovky". Punčochy mívali muži bílé nebo modré, nízké střevíce vystřídaly později vysoké holínky.

   Přehlídku Hostínské divadelní léto 2011 bude Kovářovan zahajovat. Věříme, že především přespolní hosté ocení písně a tance Kozácka, kraje mezi Táborem, Milevskem a Vltavou.

Kovářovan Kovářovan Kovářovan Kovářovan Kovářovan Kovářovan Kovářovan Kovářovan Kovářovan Kovářovan Kovářovan


Časopis ENIGMA Obec Kovářov Jihočeský Kraj Rádio Orlík Město Milevsko Marina Labe