Mam´zelle Nitouche


   Slavná francouzská hudební komedie Mam´zelle Nitouche vznikla před sto lety v tak zvané krásné epoše a dodnes si zachovala svůj půvab. Jistě také proto, že se do příběhu hry promítnul soud samotného skladatele, zvlášť ono období, kdy se rozhodoval mezi klášterem ax divadlem. Světec Célestin - světák Floridor, zbožná klášterní chovanka Denisa - andílek sxčertem v těle, i další postavy nás vtahují do proudu proměn axstále nových dobrodružství.

   V české divadelní tradici má ”Nituška” výjimečné místo, zejména zásluhou Oldřicha Nového. Poprvé ji uvedl roku 1938 v pražském Novém divadle (pozdějším sídle Semaforu) v komorním provedení pro menší herecký ansámbl. Také tato skutečnost byla inspirací pro vznik naší současné inscenace. Zachovává noblesní styl jeho úpravy se všemi komediálními situacemi. Je to příběh plný hezkých melodií axneodolatelného humoru. Chcete-li zapomenout na každodenní starosti, dát se unést idylickou atmosférou secesní Francie a nechat si přitom řádně polechtat bránici,pak je naše "Nituška" určená právě vám.

   Dvojrole Célestin - Floridor patří v operetním žánru k nejoblíbenějším. Proto vždy lákala výrazné herecké osobnosti: připomeňme Oldřicha Nového, Lubomíra Lipského, Jiřího Suchého nebo ve Francii legendárního komika Fernandela.

   Představitel hlavní dvojrole a zároveň režisér našeho představení je Otakar Brousek mladší.


Hudba - Florimond Hervé
Aranžmá Miroslava Kořínka
Nahrávku z roku 1989 zapůjčilo
Středočeské divadlo Kladno
Libreto Henry Meilhaca a Alberta Millauda
přeložil a upravil Oldřich Nový
Scénář pro malý ansámbl napsal Jan Cziviš.
Veškerá autorská práva zastupuje DILIA Praha.

Hrají:

Otakar Brousek mladší
Hana Czivišová
Jiří Wohanka
Petr Gelnar
Bronislav Kotiš
Milada Bednářová
Filip Sychra

   Na Hostínském divadelním létě 2011 uvádíme úspěšnou inscenaci hudební komedie Mam´zelle Nitouche, kterou z francouzského originálu přeložil a upravil Oldřich Nový.

Mam´zelle Nitouche Mam´zelle Nitouche Mam´zelle Nitouche Mam´zelle Nitouche Mam´zelle Nitouche Mam´zelle Nitouche Mam´zelle Nitouche Mam´zelle Nitouche


Časopis ENIGMA Obec Kovářov Jihočeský Kraj Rádio Orlík Město Milevsko Marina Labe