O chytré princezně


   Příběh princezny, které se podaří přelstít čerta, znají děti tak, jak jim ho kdysi odvyprávěla naše nejmilejší pohádkářka Božena Němcová. S vtipem a půvabem sobě vlastním zdůraznila ženskou chytrost, rozhodnost a vůli, s níž žena dokáže odstranit i nejhorší nástrahy, hrozící zničit její lásku.

   V našem pojetí je hlavní hrdinka Lenka veselá, energická a správná holka daleko spíše než vznešená princezna. Normální kluk je i její po uši zamilovaný Jiřík. Čerta představuje autor jako sebejistého pána, přesvědčeného o své převaze nad lidmi a v závěru směšně zaskočeného Lenčiným důvtipem. Humorné prvky vnášejí do hry postavy dobráckého tatíčka krále a dvorní dámy, úzkostlivě ale marně střežící důstojnost královského domu.

   V souladu se záměrem přiblížit klasickou pohádku vnímání současných dětských diváků zvolil autor Jiří Žák žánr oblíbeného muzikálu. Pro zvýraznění hravosti příběhu použil autor veršovaný text i pro mluvené dialogy. Režisér Miroslav Pokorný pojal představení jako tak zvané “divadlo na divadle”. Pohádku přijede sehrát kočovná rodinná divadelní společnost, což skýtá možnost dalších humorných situací, nadsázky axlaskavého nadhledu.

   Pohádku uvedeme během Hostínského divadelního léta 2011 dvakrát.

Dramatizace: Jiří Žák
Hudba: Pavel a Štěpán Eliášovi

Osoby a obsazení:

Princezna: Pavla Drtinová
Jiřík: Josef Zýka
Král: Zdeněk Košata
Dvorní dáma: Milada Bednářová
Čert: Radek Valenta
Scéna a kostýmy: Miroslav Král
Hudba: Pavel a Štěpán Eliášovi
Režie: Miroslav Pokorný

   Obvyklá délka představení je 55 minut.

O chytré princezně O chytré princezně O chytré princezně O chytré princezně O chytré princezně O chytré princezně


Časopis ENIGMA Obec Kovářov Jihočeský Kraj Rádio Orlík Město Milevsko Marina Labe