Pavel Kříž


   Herectví se věnuje již od dětství, kdy působil v dětském souboru brněnského Divadla na provázku. Během studia na pražské herecké konzervatoři začal být obsazován do filmových rolí, z nichž k nejznámějším patří Štěpán Šafránek z pentalogie o básnících (Jak svět přichází o básníky, Jak básníci přicházejí o iluze, Jak básníkům chutná život, Konec básníků v Čechách, Jak básníci neztrácejí naději). Přestože patřil k nejpopulárnějším a nejobsazovanějším filmovým hercům. V roce 1988 emigroval do Kanady, kde začal prohlubovat svůj zájem o medicínu. Na univerzitě ve Vancouveru vystudoval psychoterapii, které se pak profesionálně věnoval.

   V první polovině devadesátých let se znovu vrátil k herecké kariéře. Stal se členem činohry Národního divadla a natočil třetí pokračování básníků. Záhy přibyly i další filmové či televizní role, například ve filmech Andělské oči, Stůj, nebo se netrefím, Děti Duny, I ve smrti sami, Doktor Živago či v seriálech Zdivočelá země II, Ulice, Náves.

   Vedle hraní se věnuje také dabingu (Úžasňákovi, Tygrův příběh aj.) nebo osvětě pro nemocné diabetem.

   Mimo jiné se spolupodílel na přípravě televizního magazínu na ČT Manažerem vlastního zdraví, pravidelně přispívá do časopisu Dia Styl apod.

   Relaxuje zejména při sportu (box, kung-fu a plavání) nebo při delší chůzi.

   V současné době ho lze vidět v roli Petra Boháče v nekonečném seriálu televize Nova "Ulice“ a v seriálu televize Prima "Aféry" (role advokáta Dana Majera).

   S Pavlem Křížem se můžete setkat na představení Šest tanečních hodin v šesti týdnech v divadelním stanu Hostínského divadelního léta 2011.

Pavel Kříž Pavel Kříž Pavel Kříž Pavel Kříž Pavel Kříž Pavel Kříž Pavel Kříž


Časopis ENIGMA Obec Kovářov Jihočeský Kraj Rádio Orlík Město Milevsko Marina Labe