Hostínské divadelní léto letos již poosmé

Všechno začalo u táboráku na louce nad Hostínem. Sedělo nás tam pár sousedů, lufťáků na rekreaci i místních, a hodnotili jsme současný stav českého divadla. U ohně seděl i optimista Václav Bláha, inspicient Národního divadla, a vyjmenoval několik pěkných inscenací, které stojí za to vidět a prohlásil: „Udělám dobrý divadlo tady na louce!“ Ostatním se nápad líbil, a když potom i zpěvačka Marta Kubišová slíbila, že na hostínskou louku nám přijede zazpívat, bylo rozhodnuto. Založili jsme nejdřív občanské sdružení, dnes zapsaný spolek Hostínské divadlo.

První roky se rodila divadelní přehlídka v bolestech, které provázejí všechny začátky. V okolí panovala nedůvěra. Ale naštěstí se nápad dělat divadlo na louce líbil několika sousedům, starousedlíkům a ti přiložili ruce k dílu. Vstřícný byl i starosta a vedení obce Kovářov, pod kterou našich 12 čísel popisných v Hostíně patří. Původní Bláhův nápad začal nabývat konkrétní podoby. Velký divadelní stan, jeviště a řady lavic, mnohé z nich nám půjčují i hasiči z nedalekých Předbořic, profesionální osvětlení, uvaděči i strážci parkoviště, stany s občerstvením, stoly a lavice na posezení pod hvězdným srpnovým nebem. Postupně se zázemí přehlídky vylepšovalo. Objevila se i řada místních drobných sponzorů a mezi nimi i světově proslulý výrobce ozvučovacích zařízení KV2 audio pan Jiří George Krampera, který poskytuje zvukařům přehlídky špičkovou aparaturu. Václav Bláha, i když na prvních dvou ročnících tratil, se nenechal odradit a postavil vedle své chalupy jeviště. Obec Kovářov nad  přehlídkou drží stále ochranou ruku, a pravda, bez obecní dotace a sponzorů by přehlídka ani dneska nemohla existovat.

Kdo se nikdy neúčastnil organizace podobného projektu, nemá představu, kolik hodin nenápadné drobné práce si vyžaduje úspěšný výsledek. Například jen celoroční tipování vhodných představení, aby byla kvalitní s dobrými herci a tématy i provedením. Vybíráme kvalitní hry, které se hodí do příjemného letního času prázdnin a dovolených. Další je licitování o cenu představení, protože kvalitní představení, zvláště ta skoro vyprodávaná, jsou také drahá. Mnozí renomovaní herci navíc nemají chuť v létě hrát. Chtějí si užít volna, vyčistit hlavu a nabrat nové síly do další sezóny. Umluvte je, aby udělali výjimku a přijeli do Hostína! A ještě malá poznámka – cenu vstupenek drží Hostínské divadelní léto nízko. Vstupenka, která na stejné představení stojí v Praze 600,-  a víc korun, je v Hostíně k sehnání pod čtyři stovky. Za celou dobu trvání přehlídky jsme zdražili vstupenky jen jednou a to řádově o 30,- korun.

Rok od roku stoupala prestiž Hostínské divadelní přehlídky. Diváci přijíždějí z Písku, Strakonic, Příbrami i Tábora, ale největší díl hlediště zaplní lidé z okolních vesnic, samot a z Milevska. Právě jim je přehlídka určena. Loni mohli vidět úspěšné komedie několika pražských divadel: Velká zebra aneb Jak že se to jmenujete? s Ondřejem Vetchým a Jaromírem Dulavou, Rukojmí bez rizika v obsazení Václava Vydry, Jany Bouškové a Jana Šťastného nebo úžasné představení pro jednu herečku Shirley Valentine s nezapomenutelnou Simonou Stašovou. Každoročně v rámci přehlídky se konal i koncert některé z českých popových hvězd. Hostín postupně navštívili Marta Kubišová, Václav Neckář, Petra Janů, Lenka Filipová, Eva Pilarová a další se svými orchestry a hosty. Loni to bylo překvapivě kvalitní vystoupení Vladimíra Hrona s orchestrem, ve kterém zářila dívčí saxofonová sekce. Poslední dva ročníky zaznamenaly nárůst zájmu diváků a bylo téměř vyprodáno. Permanentky na všechna představení byly vyprodány hned první den prodeje. Jak vidět, Hostínské divadelní léto si našlo své diváky. I přes zvyšující se zájem nehodláme zdražovat vstupné. Spíš chceme vyhledat sponzory, kterým už za těch 8 let trvání přehlídky máme co nabídnout.

Letos poprvé nebude zahajovací čtvrtek věnován hudbě a celá přehlídka bude čistě divadelní. Můžeme se těšit na představení Vězeň na Druhé avenue plné groteskních i tragických situací v podání Simony Stašové a Kamila Halbicha a dalších herců.

Další představení je slavná úprava operety z pera Oldřicha Nového slavná hudební komedie Mam’zelle Nitouche v režii Otakara Brouska ml., který v ní ztvárnil i slavnou dvojroli Celestina -Floridora. Dalším titulem je Art. Jedna z nejslavnějších současných francouzských komedií. Režie se ujal Karel Heřmánek a spolu s ním uvidíme Josefa Cardu a Zdeňka Žáka. Letos uvedeme i jednoho slavného českého autora, pana Jiřího Hubače s názvem Stará dobrá kapela, divadelní adaptace legendární televizní hry Nezralé maliny. V této inscenaci uvidíme mj. Václava Postráneckého, Naďu Konvalinkovou, Vladislava Beneše. Sobotní odpoledne bude patřit kovářovským ochotníkům. Kovářovská OPONA si pro vás nově nastudovala představení Rebelové. Znáte ze stejnojmenného filmu. A pro dětské diváky jsme na nedělní odpoledne připravili pohádku Boženy Šimkové na motivy Boženy Němcové Čert a Káča.

Co nás trápí? Každoročně počasí. Jaké bude? Od prvního ročníku máme ověřeno, že i mimořádná letní bouřka s vichrem se dá v divadelním stanu přestát. Podrobnosti o letošní divadelní přehlídce v Hostíně u Kovářova najdete na internetu na stránkách www.divadlovhostine.cz  a  na facebooku – Hostínské divadelní léto.
Václav Dvořák
Člen týmu Hostínského Divadelního Léta

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.